Ha 2017 végén számvetést szeretnénk tartani az ország és a közélet állapotát illetően, az „új elit” fogalmával érdemes kezdenünk. Sokan vannak, akik a Fidesz szemére vetik politikai-elvi fordulatait, de fontos látnunk, hogy van egy olyan vezéreszme, amelyhez a mai kormánypárt alapításától fogva hű maradt. Ez nem más, mint az elitváltás igénye: a posztkommunista politikai és gazdasági elit leváltásáé. Akár liberális, akár konzervatív színekben, de a Fidesz mindig is ezt képviselte; ezért tudott felsorakozni mögötte az az eredendően sokszínű szavazóbázis, amelynek számára az antikommunizmus volt a közös hívószó. Az első, 2010-es kétharmaddal a párt lehetőséget kapott e központi programjának megvalósítására. Hogy mi lett belőle, azt láthatjuk.
Azok, akik valóban polgári alapon támogatták Orbán Viktor pártját, a pártállami időkből átörökített, a politikai és a gazdasági versenyt torzító struktúrák lebontását várták tőle. Abban hittek, hogy a nyílt politikai és gazdasági verseny jó az országnak és jó a jobboldalnak is. Ehelyett azonban a Fidesz egy olyan rendszert épített ki, amely az ő javára torzítja mind a politikai, mind a gazdasági versenyt. Létrejött egy új gazdasági elit, amelyen kívül más nem rúghat labdába, és egy új politikai elit, amelynek elsődleges feladata, hogy az előbbi működését biztosítsa. A Fidesz tehát a politikai verseny tudatos állami torzítására rendezkedett be, hogy fenntarthassa a gazdasági verseny számára kedvező, tudatos állami torzítását. Ennek eszköze a választási rendszer testre szabása, a közpénzekből folytatott kormány-, illetve pártpropaganda, a sajtó szisztematikus elfoglalása vagy újabban az ellenzéki pártok állami szervek felhasználásával történő sarokba szorítása.
Ma már teljesen nyilvánvaló – persze az volt már 2014-ben is –, hogy a posztkommunista elit végképp a múlté. Lett helyette új politikai és gazdasági elit, amely Orbán Viktor érdekköreiből került ki. Ezt az építkezést zárta le az Orbán–Simicska-konfliktus kiéleződése, amelynek a hátterében az a kérdés állhatott, ki (ne) vezesse az új gazdasági elitet. A kérdés eldőlt, a Fidesz pedig ezzel mondhatni beteljesítette küldetését. Csakhogy ez egészen új kihívás elé állította a miniszterelnököt. Míg táborát korábban egyfajta elitellenesség tartotta egybe, addig 2014–2015 fordulóján már egyértelműen ő és pártja képviselte az új elitet. (Érdemes újra végiggondolni az akkor kirobbant „urizálási” botrányokat ebben a kontextusban.) Orbánnak tehát találnia kellett egy olyan megoldást, amelynek révén fenntarthatta a Fidesz elitellenes pozícióját, és erre kiválóan alkalmasnak bizonyult az Európai Unió ellen hirdetett szabadságharc, különösen a migrációs hullám tetőzése után. Ez a képlet a vártnál jobban működött, és mára az a különös helyzet állt elő, hogy a más országokban az aktuális kormánypártokkal szemben megnyilvánuló elitellenes indulatokat nálunk leghatékonyabban a kormánypárti új elit csatornázza be.
Ez nem jelenti azt, hogy Magyarországon ne lenne jelen egy másfajta elitellenesség is. Ez leginkább a korábbi baloldali-liberális elit (fél)árván maradt szavazótáborában erősödik, amely egyszerre elégedetlen a kormánnyal és az ellenzéki pártokkal. Azok, akik ma a baloldali összefogás-kísérletekből kimaradt vagy kihagyott pártokat támogatják (LMP, Momentum, Jobbik), kevésbé elégedetlenek a pártokkal, és jobban bíznak saját pártjuk jó választási teljesítményében. Azok viszont, akik baloldali vagy összellenzéki összefogást szeretnének, érthető módon egyre türelmetlenebbül viszonyulnak ahhoz, ami az ellenzéki és főként a baloldali térfélen zajlik. A magyar közélet egyik nagy kérdése, hogy ez a formálódó új elitellenesség milyen hatással lesz a politikai folyamatokra, illetve egyáltalán mikor lesz képes számottevő hatást kifejteni.
A magam részéről úgy látom, hogy ez az elitellenesség jelenleg nem képvisel olyan erőt, amely képes lenne egy összellenzéki vagy akár csak egy neki tetsző baloldali összefogást kikényszeríteni. Így ha egy új politikai szereplőnek – például egy populista mozgalomnak – sikerülne még a választások előtt becsatornáznia, azzal csak az ellenzéki térfél megosztottságát növelné, és ezzel az újabb fideszes kétharmadnak kedvezne. A sors fintora, hogy az elit- vagy pártellenes szavazók akkor tudnak érdemben tenni a kétharmad ellen, ha elmennek szavazni, és a meglévő ellenzéki kínálatra voksolnak. Ahogy a Viszlát Kétharmad Mozgalom részéről régóta hangsúlyozzuk, a Fidesz újabb túlnyerése elsősorban taktikai szavazással akadályozható meg az egyéni választókerületekben, ahol többségében a pártok állítják a jelölteket. A legnagyobb kihívás az, hogy egyszerre kell meggyőzni a „pártos” és a pártellenes szavazókat arról, hogy az érdekeik találkoznak: bárkire szavazzanak is listán – a kedvenc pártjukra vagy a legkisebb rosszra –, az egyéni körzetekben az erősebb ellenzéki jelöltre érdemes voksolniuk, mert így tudnak érdemben tenni a Fidesz túlhatalma ellen.
A kétharmad megakadályozása azért különösen fontos, mert ha nem sikerül a Fideszt kisebbségbe szorítani, csak egy alkotmányozásra és kétharmados törvények módosítására képtelen kormánypárt mellett van esély új ellenzéki építkezésre. És hogy ez az építkezés milyen jellegű lesz, abban nagy szerepe lehet az új elitellenességnek. A kisebbik kérdés az, vajon otthonra találnak-e majd valamelyik pártnál a (most még?) pártellenes választók, vagy egy új formációnak – pártnak, mozgalomnak – sikerül felemelkednie általuk. A nagyobb kérdés viszont az, meddig tudja fenntartani a Fidesz saját támogatóinak szemében elitellenes karakterét. Ha ugyanis egyszer a Fidesz elitellenes hívei is úgy kezdenek tekinteni pártjukra, mint az önmagát önmagáért építő új elitre, abból egy valóban új, össztársadalmi elitellenesség születhet. Ettől persze még nagyon messze vagyunk, de egyelőre nem látni, mi más vezethetne a Fidesz hajmeresztően sikeres elitváltása után egy újabb, ellenzéki szemmel egyre inkább szükségesnek tűnő elitváltáshoz.
(Fotó: Unsplash)
A Kézműves politika a Viszlát, kétharmad! társoldala. A Facebookon itt tudod követni, a Viszlát Kétharmad Mozgalom kampányát pedig itt. Ha teheted, támogasd is a tevékenységünket! A számlaszámot fent találod, a technikai részleteket a mozgalom Facebook-oldalán.